Complement

Naval crew

Officers

Mission Commander, Captain Alastair Lowell ♂ — Jeff Murrell

Warfare officers

  • First Lieutenant & 'A' Watch officer, Lt-commander Catherine Burseg
    • Astrogator & 'B' Watch officer, Lt ??? ???
    • Astronomer (Gunnery officer) & 'C' Watch officer, Sblt Hernando Vajra ♂ — Green-Neck
    • intern & relief watch-keeping officer, Midshipman Lei-kung Perkunas

Engineering officers

  • Chief engineer, Lt-commander Tomiko Eichberger ♀ — Sirpudding
    • Second Engineer, Lt Gareth Hiroshige
      • Third Engineer, Sblt Alva Edison

Medical officer

  • Medical officer, Surgeon-lieutenant Astor Monterrey

Ratings

  • Buffer, Chief Petty Officer Dʒɑk Macleay

Flight department

  • Coxswain #1 shuttle, Leading Astronaut Phaedrus Galt
    • Flight mechanic, #1 shuttle, Astronaut Licht bond Ash
  • Coxswain, #2 shuttle, Leading Astronaut Missalonghi Kidman
    • Flight mechanic, #2 shuttle, Astronaut Jon Kwannon
  • Relief coxswain, Leading Astronaut Ghim Willow ♀
    • Relief flight mechanic, Astronaut Angela Baig

‘Alfa’ watch

  • ‘A’ Watch foreman & senior electrician, Leading Astronaut Prasana Davi
    • ‘A’ Watch lifesupport technician, Astronaut Demeter Purlin
    • ‘A’ Watch mechanic, Astronaut Weyland Schmidt

‘Bravo’ watch

  • ‘B’ Watch foreman & senior mechanic, Leading astronaut Ange Igbo
    • ‘B’ Watch electrician, Astronaut Lim Keye ♂
    • ‘B’ Watch lifesupport technician, Astronaut Julilla Zarahaam

‘Charlie’ watch

  • ‘C’ Watch foreman & senior lifesupport technician ♀, Leading astronaut Angela Jeffsdottir
    • ‘C’ Watch mechanic, Astronaut Rose de la Hey
    • ‘C’ Watch electrician, Astronaut Arwen Wickramasuriya

Marines detachment

Section leader. Sergeant Brent “Bucky” MacAdams ♂ — Sirpudding

‘Action’ team

  • Section leader & ‘Action’ team leader, Sergeant “Bucky” MacAdamsSirpudding
    • ‘Action’ team scout, Pvte Hansruedi FleischerGreen-Neck
    • ‘Action’ team gunner, Pvte ?? ???NPC
    • ‘Action’ team rifleman, Pvte “Bear” Karapyetchenko Jeff Murrell

‘Base’ Team

  • ‘Base’ team leader & EW, l-cpl Mei-Soong “Hammer” Furey
    • Medic, Pvte Lancelot Lomu
    • Sapper, Pvte ’Iolani Hofer
    • Fitter, Pvte Vladimir Beaton

The diplomatic delegation

  • Ambassador-at-Large, Olumide Cho ♀ (senior executive 3rd class) ♂ (Sirpudding)
    • Counsellor, ??? ??? (executive officer 1st class) (???)
    • Spokesman, ??? ??? (executive officer 2nd class) (???)
    • Aide, ??? ??? (executive officer 2nd class) (???)

Survey team

Dean of Survey, Prof. ??? ??? , (senior researcher 1st class) — Green-Neck

Department of Social Sciences

  • Head of Social Sciences & social psychologist, Dr Joshua Rabin ♂, (senior researcher 2nd class) — Jeff Murrell
    • Social dynamist, Dr ??? ??? , (senior researcher 3rd class)
    • Technology analyst, Dr Watson Singh ♂ (senior researcher 3rd class)
    • Trade economist, Supercargo class 3 Hermes Ricardo ♂ (Universal Imports)
    • Political scientist & semiotician, Dr Nefertiti Dixit ♀ (research officer 1st class)
    • Development economist, Dr Gaius Sempronius Moore ♂
    • Social anthropologist, Dr Soo-rhi Marais ♀ (research officer 1st class)
    • Agronomist & civil engineer, Dr Isambard Wu
    • Human geographer, Dr Lindelle free Cross ♀ (research officer 1st class)
    • Military analyst, Lt Kim Strickland ♀ (Imperial Marines) — Sirpudding

Department of Planetary Sciences

  • Head of Natural Sciences, & general planetologist, Dr Marejke Sung ♀ (senior researcher 2nd class)
    • Ecologist & Botanist, Dr Sachin Leroy Vespucci ♂ (senior researcher 3rd class)
    • Microbiologist & Epidemiologist, Sgn-Lt Astor Monterrey ♂ (Imperial Navy)
    • Physical geographer, Dr Karin al-Armini ♀ (research officer 1st class)
    • Oceanographer, Dr Dorate Chen ♀ (research officer 1st class)
    • Meteorologist, Dr Katrin Tendulkar ♀ (research officer 1st class)